Чи бути ринку землі в Україні?

09.07.2019

Автор: Ірина Чепурнова

Опубліковано: «Юридична Газета» №28-29 (682-683), 09 липня 2019 року

Однією з найбільших проблем української економіки є становлення цивілізованого ринку землі. Нам є куди розвиватися, але для цього держава повинна забезпечити людей відповідними умовами, а відкриття прозорого ринку землі в Україні є першочерговим чинником. Земельні відносини в Україні досі не інтегровані до стабільного ринкового обігу. Коли ми тільки обговорюємо, чи можна дозволити українцям вільно розпоряджатися своєю землею, весь світ вже давно готовий до такого ринку. За мільйони людей вирішили, що вони не здатні реалізовувати своє право і запровадили так званий мораторій.

Відтермінування довжиною у 18 років

Сьогодні, відповідно до п. 15 розд. X Перехідних положень Земельного кодексу України, до 01.01.2020 р. діє мораторій на купівлю-продаж с/г земель, умовою зняття якого є набрання чинності Законом України «Про обіг земель сільськогосподарського призначення». Введений у 2001 р. мораторій спочатку почав діяти як тимчасовий захід на продаж земель сільськогосподарського призначення з метою врегулювання земельних відносин, а згодом це переросло в цілу історію обіцянок.

22.08.2018 р. набрало чинності рішення ЄСПЛ у справі «Зеленчук і Цицюра проти України», яке тільки підтвердило, що мораторій на продаж землі є таким, що порушує права людини. На думку суду, заборона на продаж земель с/г призначення суперечить Європейській конвенції про захист прав людини, а також Конституції України. Сподіваємося, що прийняття зазначеного рішення пришвидшить прийняття законодавства, необхідного для скасування мораторію в Україні.

Робимо прогнози, втрачаємо можливості

Можна визначати перспективи на майбутнє та вести дискусії, писати цікаві статті на цю тематику, але за цей час українці втрачають свої можливості, тому що не можуть скористатися правом на продаж. За період існування мораторію понад мільйон власників померли, так і не дочекавшись можливості вільно розпоряджатися своїм активом — землею.

Дата, яка не вирішить проблему

У перехідних положеннях Земельного кодексу України встановлена дата, до якої діє мораторій, але мораторій не припиниться, поки не буде прийнятий Закон «Про обіг земель сільськогосподарського призначення». Отже, ця дата не має жодного сенсу. Без Закону про обіг землі в Україні не може існувати ринок землі. Найголовніша причина для прийняття Закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» — це залучення максимальної кількості інвестицій в аграрний сектор, що дозволить максимально розвинути його потенціал, зробити набагато ефективнішим.

Хто «за» і «проти» скасування мораторію?

Наразі є достатньо велика кількість прибічників зняття мораторію (серед яких і я), оскільки більшість власників земельних ділянок (якими є також мої батьки), підпадають під його дію та самостійно не обробляють свої земельні ділянки. Вони здають їх в оренду аграріям за 800‑900 грн за 1 га на рік, коли в наших Європейських сусідів орендна плата досягає позначок 400‑600 євро за 1 га. Така ціна в Європі зумовлена відкритим ринком землі. За оцінкою Світового банку, скасування мораторію приноситиме економіці України щорічно 0,7‑1,5 млрд доларів. Це не може не радувати!

Сьогодні в Україні відсутня політична воля для впровадження регульованого ринку с/г земель. Також проти зняття мораторію на продаж земель с/г призначення виступають великі агрохолдинги, оскільки після відкриття ринку землі зросте її ціна. Для них це невигідно, адже набагато дешевше орендувати землю на тривалий час та за копійки.

Без запобіжників не обійтися

Зняття мораторію в Україні має бути, але не безконтрольним. Щоб не було спекуляцій, мають бути встановлені «суворі запобіжники». Ринок землі може бути відкритим лише за умови встановлення таких законодавчих обмежень:

  • надання пріоритетного права на придбання землі с/г призначення українським громадянам та громадам;
  • запровадження високих ставок податку на перепродаж землі;
  • встановлення мінімальних цін, за якими держава матиме пріоритетне право викупити землі;
  • обмеження права придбання ріллі іноземцями тощо.

Насправді, ці правила успішно працюють у цивілізованих країнах світу. Нам не потрібно щось вигадувати, а потрібно лише впроваджувати передовий досвід.

Висновки

Цивілізованому ринку землі в Україні, який діє в усьому світі — бути. У нас є перспектива його розвитку, але за умови встановлення чітких правил. Необхідно вирішувати все цивілізовано і не боятися, а побачити для себе перспективи. Продовження мораторію на продаж земель с/г призначення для України зберігає корупцію, рейдерство, призводить до трудової міграції та вимирання українських сіл, обмежує конституційні права людей.

Сподіваємося, що представники новообраної влади, які є прихильниками відкриття ринку землі, позитивно вплинуть на пришвидшення процесу скасування мораторію та прийняття ЗУ «Про обіг земель сільськогосподарського призначення». Запровадження повноцінного ринку землі дозволить вирішити низку важливих проблем сьогодення: створення робочих місць у сільській місцевості, підвищення інвестиційної привабливості сільського господарства, встановлення об'єктивної ринкової вартості земельних ділянок с/г призначення, а найголовніше — реалізація права приватної власності усіма суб'єктами земельних відносин.