Оцінка нової структури рішень Верховного Суду та темпів розгляду справ

29.04.2018

Автор: Віталій Петровський

Опубліковано: Журнал « Український юрист», № 4, квітень 2018

Коментар на сайті Журналу "Український юрист"

З моменту запуску нового Верховного Суду вже минуло понад сто днів, а тому можна оцінити перші результати роботи та зробити проміжні висновки. Не може не викликати симпатію те, що ВС у переважній більшості своїх рішень застосовує практику Європейського суду з прав людини, що стосується справедливого та неупередженого розгляду справ. Розглядаючи конкретні справи, Суд намагається не «сухо» цитувати норми законодавства, а в кожному окремому випадку у своїх рішеннях обґрунтовувати причини застосування саме таких норм, а також тлумачити ці норми права. У свою чергу, такі тлумачення і однакове застосування норм права в аналогічних правовідносинах і повинні сформувати ту єдину й сталу судову практику, до якої всі прагнуть. Оскільки Верховний Суд не буде узагальнювати судову практику та давати роз’яснення судам нижчих інстанцій у вигляді постанов пленуму, то кожна постанова у конкретній справі буде спрямована на формування єдиної правової позиції за однорідними правовідносинами.

Окремо треба виділити оновлену форму постанов Верховного Суду. Напевне, вся юридична спільнота із позитивом зустріла постанови, де пронумеровано смислові абзаци та викладено в окремих блоках короткий зміст позовних вимог, зміст оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій, короткий зміст касаційної скарги, узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу. Повністю виокремлено у самій постанові позицію Верховного Суду, а також висновки, яких дійшла колегія суддів за результатами розгляду конкретної справи. Така форма судового рішення частково запозичена із форми рішень Європейського суду з прав людини. На мою думку, це є винятково позитивним аспектом, оскільки посилатися на такі висновки Верховного Суду у своїх процесуальних документах стало значно зручніше. Якщо раніше висновки Верховного Суду України доводилося шукати серед десятків сторінок тексту і не завжди було просто їх віднайти та виокремити, то зараз такі висновки виділені пронумерованими смисловими абзацами та конкретними блоками. Оскільки серед суддів Верховного Суду створено спеціальну робочу групу для напрацювання єдиного шаблону типової постанови Верховного Суду, відтак є впевненість у тому, що незабаром усі постанови матимуть впорядковану структуру та будуть зручними для роботи з ними.

Якщо говорити про темпи розгляду справ, то варто зазначити таке. Як повідомила Голова Верховного Суду Валентина Данішевська, за 100 днів роботи до Верховного Суду надійшло 75 тисяч справ, які не були розглянуті Верховним Судом України та судами касаційних інстанцій, а також 29 тисяч справ, які вже надійшли безпосередньо до ВС. Тобто в сумі приб­лизно 105 тисяч справ, які лягли на плечі суддів. Звичайно, кожен хоче, щоб його справа була розглянута в якнайкоротші строки, але із такою кількістю справ і таким навантаженням на суддів необхідно об’єктивно оцінювати ситуацію. Наразі варто віддати належне суддям, оскільки справи в переважній більшості розглядаються в розумний строк, а тому з цього приводу нарікань на роботу суду обмаль.